SEO Nedir?

SEO, Web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmaların tümüne verilen isimdir.

SEO aynı zamanda Arama Motoru Optimizasyonu’nun İngilizce karşılığı olan Search Engine Optimization (SEO) kelimelerinin kısaltılmış biçimidir.

Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) daha iyi sıralamalar elde etmesi için sürekli geliştirmeler yapma sürecidir. SEO sayesinde web sitenizin performansını artırabilir daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Daha Detaylı Anlatırsan Google Seo

Günümüz şartlarında ürün veya hizmet satıyorsanız bir dükkanınızın veya bir ofisinizin olması katiyen yeterli değil.  Artık internet mecrasında iyi bir yerde değilseniz rakiplerinizle rekabet etmeniz çok zor. Bir web sitenizin olması sosyal medya hesaplarınızın olması şart ama artık bu da yeterli değil.  2018 yaşadığımız zamanlarda mahalle arasındaki bakalım bir de berberim bile sosyal medya hesapları var ve bir internet sitesi var yani artık herkes rakip durumunda. Peki durum böyleyken rakiplerinizin önüne nasıl geçeceksiniz ve pazardan daha fazla nasıl pay alacaksınız?

Bunun Birçok değişik yolu var. Bunlardan birisi Google AdWords yani ücretli reklamlar. Google’a belli paraları ödediğinizde web sitenizi Dilediğiniz anahtar kelimelerde sayfa başında göstererek sizin müşteri almanızı sağlayabilir. Yine sosyal medya hesaplarının değişik yöntemlerle öne çıkarılması reklamını yapılması mümkün. Bir diğer seçenek ise Seo. Seo yani Search Engine optimizasyon, Arama motoru mühendisliği. Son yıllarda oldukça popüler olan bu meslek grubu web sayfanızı organik aramalarda anahtar kelimelerinizde ana sayfaya taşıma yöntemi ne deniyor.

Örnekle açıklayacak olursak Şanlıurfa’da Çilingir hizmeti veriyorsanız ve bir web sayfanız varsa Şanlıurfa Anahtarcı, Şanlıurfa Çilingir ve bunun gibi kelimelerde web sitenizin ana sayfaya getirilmesi olayına seo deniyor. Buda Seo yöntemleri ise genel olarak belli olmakla birlikte web sayfanızın sev işlerini yapan seo uzmanın tarzına bakış açısına göre değişiklik gösterebilir. Google gizlilik gereği bu yöntemleri açıklanmıyor, Seo uzmanları web sitesine Google’ın seveceği hale getirerek bir anlamda tecrübelerine test ederek belli yöntemler kullanıyor ve internet sitenizi Google’da ana sayfaya taşıyor. Bir web siteniz varsa ve bu web sitesinden satış yapmak istiyorsanız seo uzun vadede Oldukça karlı bir yöntemdir. Ama şayet uzmanlığı seçerken oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Seo uzmanı seçerken özellikle daha önce yaptığı işlerin referanslarını görmeyi ihmal etmeyin yoksa bu sektörde kendini Seni uzman olarak tanıtan ama işe çok hakim olmayan ve dahası Kötü niyetli kişilere paranızı kaptırabilirsiniz.