// Google Harita
 

Günlük yaşam içerisinde en çok kullandığımız eşya telefonlarımızdır. Telefonlar hayatımızı birçok alanda kolaylaştırmaktadır. Telefonlarımızda genellikle kendiliğinden ya da isteğe bağlı olarak sonradan indirilen uygulamların arasında Google Harita gelmektedir. Hayatımızın birçok bölümünde haritaya ihtiyaç duyuyoruz. Bilmediğimiz bir yere giderken, gideceğimiz yerin uzaklığını öğrenmek isterken ve ne kadar sürede varıcağımızı hesaplamak isterken hep haritaya ihtiyaç duyuyoruz. Harita kullanmak hayatımızı çok kolaylaştırdığı gibi planlarımıza da daha sadık kalmamızı sağlıyor.

Google Harita Özellikleri Nelerdir?

  • Hem web sitesi üzerinden hem de android, ios veya diğer işletme sistemlerine sahip olan telefonlarınıza uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirerek kullanmaya başlayabiliyorsunuz.
  • Google haritanın bir diğer özelliği ise eğer mobil veriniz yoksa gideceğiniz yeri daha önceden telefonunuza kaydedip sonradan internetsiz bir şekilde konuma ulaşabilirsiniz.
  • Gideceğiniz yere arabayla, yürüyerek, toplu taşımayla veya bisikletle olan sürelerini görebilirsiniz.
  • Haritayı istediğiniz gibi parmağınızla yakınlaştırıp uzaklaştırarak görmek istediğiniz sokak, mahalle, şehir vb tarzı yerleri ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
  • Haritadaki sesi açarsanız size yol boyunca dönmeniz gereken yerleri önceden sesli bir şekilde söyleyerek size yardımcı olacaktır.
  • Haritada yol boyunca ücretli gişeleri görebilirsiniz, ücretli gişelerden geçmek istemiyorsanız size ayrıca bir rota oluşturacaktır.

Google Haritaya İşletme Ekleme Nasıl Yapılır?

Çok fazla özelliği ve kolaylığı bulunan Google Haritanın başka bir özelliği ise işletmeler firmalarını Google Haritaya ekleyebiliyor. Firmalar için bu özellik hem reklam sağlıyor hem de müşterilerin mekanın yerini bulmasında kolaylık sağlıyor. Buna ek olarak İşletmeler daha resmi bir görünüm kazanıyorlar. 

Google Haritaya işletme ekleme işlemi iki şekilde yapılabiliyor:

1.Google Benim İşletmem Uygulaması İle 

Google Benim İşletmem uygulaması ile işletme eklemek istiyorsanız öncelikli olarak Android veya ios işletim sistemli mobil cihazınıza veya tabletinize uygulamayı indirerek hesap oluşturmanız gerekmektedir. Daha sonra uygulamada belirtilen adımları izlemeniz gerekmektedir. Son olarak işletmenizin adı ve bilgilerini girip hizmet şartlarını kabul etmeniz gerekmektedir.

2.Google Harita İle 

Google Harita uygulamasında firma aranarak işletme türünüzü seçiyorsunuz. Bu işlemden sonra işletme için hak talebinde bulunma yazısına basıyorsunuz. İşletme sahibi veya yöneticisi olduğunuzu doğruladıktan sonra çıkan adımları takip edip firmanızı Google Haritaya ekleyebiliyorsunuz.

Kişisel verilerinizin işlendiğini ve saklandığını 6698 sayılı KVKK Md.10 aydınlatma yükümlülüğü kapsamında tarafınıza bildirmek isteriz.